Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
26.11.2020 15:25 - Гетю Големеше
Автор: blackpredator Категория: Забавление   
Прочетен: 433 Коментари: 3 Гласове:
16


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 


          Прочетох епистоларният компас на Венци, "Загубен в превода".
https://vencivaleri1951.blog.bg/politika/2020/11/26/zaguben-v-prevoda.1736993

          Па се сетих за "Загубен в Делиормана".

          У Делиормана си било едно време некое дете. Тоа постојано одело раскопчано, му се гледало мешето, па го викале Гетю Голомеше. Тоа било многу силно! Одело во некој блог, му викале Венци Кралевити, и таму си играло и мавтало со некој боздуган, топуз. Ќе го фрле до облаците и на гради го пречекува! Толкава сила имало тоа дете!
          На патот од Панагюриште за Добрич, полски пат, имало некоја голема руска мечка.
          И, плашиле се ората, како ќе поминат!? Голема руска мечка, ќе ги нападне кратункофците.
          Главният кратунко рекол:
          – Мораме да најдеме јаки луѓе, кои ќе се справат со мечката!
          Питат, распитуват низ Боковата царштина и некој ги посоветувал. Вика:
          – Да го викнеме Гетю Голомеше. Само тој може да помине отаму со кратункофците!
          Наjдели Гетя.
          – Ајде, ќе дојдеш со нас! Гочо нареди да дојдеш, таква и таква е работата. Била некоја руска мечка опасна на пато, излегува кога излегува и не можат да одат по дртата невеста Юла. Можеш ли да се нафатеш на тоа? Плашеш ли се?
          – Какво плашене – вика Гетю– јас од руска мечка да се плашам!? Не се плашам – вика – ќе дојдам!

          После историјата само за руска мечка пише..


Гласувай:
16
0Следващ постинг
Предишен постинг

1. gummy - лъха на обсебеност и комплексарщина /Тривиална компаративна фалометрия/..
26.11.2020 21:17
дори и Мисирките ТИ се ги Няма..;но пък гласовете ти са Фпечатляващи.. ;)
цитирай
2. rustam - На мен ми допадна ироничната интерпретация
26.11.2020 21:26
на юнашкия епос. Гетю като митологичен герой е антитезата на нормалното, делиормаски мистър Бийн.
цитирай
3. blackpredator - то,
26.11.2020 21:46
и на гумения хисарски цървул май му харесва ;)

ами забавлявам се Русти
нали пиша в забавления :)
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: blackpredator
Категория: Забавление
Прочетен: 4313672
Постинги: 745
Коментари: 12417
Гласове: 16266
Календар
«  Януари, 2021  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031